Moderní technologie nás vedou k tomu být stále na příjmu a schopní reagovat obratem. Jak jde ale tento pohotovostní stav ruku v ruce s odpočinkem a work-life balance? Je to doslova balanc na hraně. Z toho důvodu stojí za to si zavést do svého fungování tzv. digitální detox. Vzdát se pravidelně své schopnosti být on-line ve prospěch schopnosti zastavit se, zpomalit a nabrat síly – nepracovně.
Co pro to můžeme udělat?
Krok číslo jedna je skutečně vykročit – z práce a nastavit se mentálně na přechod z pracovního módu do osobního volného času. Dopřát si nad rámec obědové pauzy, pauzu ideálně 30 minutovou, kdy máte prostor udělat nádech a výdech – bez kontroly e-mailu, telefonu. Stav off-line, který může představovat pouhá procházka s vnímáním krás přírody či architektury, kterou člověk mnohdy přehlíží, čas na četbu knihy, kreslení či malování, je návratem k přirozenému vnímání prožitků.
Dalšími kroky může po pracovní době vypnutí notifikací na telefonu po pracovní době. V domácím prostoru vymezení místností, kde telefon nepřekročí Váš práh – například ložnice.
Náš vnitřní klid je mnohdy narušen kontrolou e-mailu, zpráv, aplikací. Dopřejme si čas jen pro sebe samé – bez telefonu, s vnímáním prožitků – tady a teď – ať již doma, v přírodě nebo ve Vaší fantazii při četbě knihy.
Základem jakéhokoliv fungujícího vztahu je srozumitelná komunikace – oboustranná. Pracovně je s lidmi nezbytné hovořit nejen ve vztahu ke sdílení…
Směnný provoz je nezbytný v některých pracovních oblastech. Jak však zachovat i přes narušení biologických hodin zdravý životní styl? Oblasti, na…
Samoplánování ještě v mnoha organizacích nenašlo své místo, přestože by mělo mnoho pozitivní dopadů napříč. Mnohdy důvodem k nevyužívání samoplánování mohou být…